Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Elismerően nyilatkoztak a választási megfigyelők a külképviseleti szavazás megszervezéséről és lebonyolításáról. A külképviseleten bejelentkezett szavazók 85 százaléka ment el szavazni.
A külképviseleti szavazás feladatainak ellátása magas színvonalú volt, a választási megfigyelők elismerően nyilatkoztak a szervezésről és lebonyolításról - közölte Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője vasárnap. Kifejtette: a Külügyminisztérium a külképviseleti szavazás lebonyolítását kiemelt feladatként kezelte, több hónappal a választás előtt megkezdődött a felkészülés. Háromszáz bejelentkezett szavazónként két külképviseleti választási irodai (küvi) tagot küldött ki a tárca, így 534 munkatárs látta el a feladatokat a szavazás napján. Ez a létszám elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a szavazás mind a 97 állomáshelyen szakszerűen folyjon.
Kaleta Gábor kiemelte: a legutóbbi országgyűlési választáson, 2010-ben nyolccal kevesebb, vagyis 89 külképviseleten lehetett élni a választójoggal. A számbeli eltérés oka, hogy a kormány az elmúlt években több külképviseletet nyitott meg vagy nyitott újra, Melbourne, Sao Paulo, Santiago de Chile, Abuja, Toronto, Eszék, Hongkong és Lendva városában. Megjegyezte: legutóbb lehetett voksolni Damaszkuszban, de most biztonsági okokból nem, viszont Beregszászon, ahol korábban nem tette lehetővé a törvény, most lehetségessé vált a külképviseleti szavazás. Biztonsági okok miatt nem lehetett szavazni Bagdadban, Rámalláhban és Kabulban sem, igaz, e városokban 2010-ben sem élhetett senki ezzel az alkotmányos jogával.
A legtöbb szavazó a következő helyeken szerepelt a választási névjegyzéken: Londonban 5371, Münchenben 3106, Brüsszelben 1839, Bernben 1379, Berlinben 1347, valamint Bécsben 1145 állampolgár. Ezekben a városokban kevéssel többen szerepeltek a névjegyzéken, mint az összes többi helyen együttvéve. A 97 külképviseletre összesen 28 161 állampolgár jelentkezett, és 24 059-en szavaztak, vagyis a részvételi hajlandóság több mint 85 százalék volt.
Kaleta Gábor arra is kitért, hogy a magyarországi állandó lakóhellyel nem rendelkező, levélben szavazók voksainak hazaszállításában is közreműködött a Külügyminisztérium, hiszen a külképviseleti postaládába leadott voksokat is a külügyi munkatársak vitték el az NVI-be. A Külügyminisztérium készen áll arra, hogy a májusi európai parlamenti választásokat is a jelenlegihez hasonló módon, szakszerűen és a vonatkozó jogszabályok betartásával, az állampolgárok magas szintű kiszolgálásával lássa el – zárta szavait a tárca sajtófőosztályának vezetője.